Je vais bien, ne t’en fais pas (2006)

Je vais bien, ne ten fais pas (2008)

Lili,  üniversite öğrencisi bir genç kız, seyehat için gittiği Barcelona’dan döndüğünde ikiz erkek kardeşi Loic’in babasıyla yaptığı bir tartışmadan sonra evi terk ettiğini öğrenir. Kavga ettiklerini öğrendiğinde çok şaşırmaz zira erkek kardeşiyle babası her zaman tartışmaktadırlar. Günler geçer ikizinden hala haber çıkmaz, cep telefonuna bıraktığı mesajlara bile cevap vermez. Önce bu durumdan endişelenir ikizinin başına bir şey geldiğini düşünür çünkü kavga ettiği babasıdır Lili değil o yüzden Lili’ye de umursamaz davranmayacağını düşünür. Haber çıkmıyorsa  kesin bir şey olmuştur der. Yemeden içmeden kesilir gündelik hayatına adapte olamamaya başlar. Ağır bir depresyona girer, yemekten kesilir en sonunda hastaneye yatırılır.

Doktorlar Lili’yi uyarır;

“Yemediğin sürece miden büzülecek.

Gitgide zayıflayacak, gelişim bozuklukları baş gösterecek, adetlerini kaçıracaksın.

Bunun yanında, hafıza yitimi yaşayacak, saçlarını ve dişlerini kaybedecek ve kaçınılmaz kalp sorunları ile karşılaşacaksın.

Kalp bir kastır. Ve senin şu an kasların eriyor. Ölmek istemiyorsun, değil mi?”

Tabi ki ölmek istemiyordur.  Hayatında açılan boşluk onu bu hale getirmiştir. Loic giderken gitarını da götürmüştür.  Bunun üzerine, başlarda Loic’ten haber almak için arkadaşlarından birine gider, Loic gitmeden önce en son ona bir şarkı yazmıştır. Ama tek bir şarkı yetmez boşluğunu doldurmaya, onu hastanelere kadar düşüren de bu boşluktur. Anne ve babası bir yandan, Lili’nin Barcelona’da tanıştığı kız arkadaşı ve onun erkek arkadaşı bir yandan ona destek çıkarlar.

Çok geçmeden Loic’ten kartpostal almaya da başlar, tam da Loic’ten beklenildiği gibi. Lili de kendine çeki düzen vermeye başlar, yeme alışkanlıkları tekrar eski rutinine döner, depresyonu da atlatır. Ama bu defa da hayat ile ilgili sorgulamaları başlar. Loic’in yolları ayırması başta ağır gelir, ama o da aynı yolu izler. Loic gibi o da evden ayrılır…

Filmin bundan sonrasını anlatmayıp, kendiniz izlemeniz için size bırakıyorum. Zira izlenmesi gereken nadir Fransız yapımlarından biridir bu film 🙂 Üstelik konusu itibariyle dram olmasına rağmen Grey’s Anatomy dizisinde olduğu gibi aydınlık çekimler kullanılmış, izlerken boğulmuyorsunuz. Tema müziği olan Loic’in Lili’ye yazdığı şarkı da tek başına filmi izlemeniz için önemli bir unsur.

Filmi izlemek için şu adresten faydalanabilirsiniz.

Aaron – U-turn (Lili)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s